wtorek, 08 czerwca 2010
Petycja- prosimy o wsparcie

Szanowni Państwo

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami bardzo prosi o wsparcie inicjatywy ochrony pamięci i zabytków Poturzyna. Na dole publikujemy treść petycji i link pod którym można składać podpisy.

 

 

Do:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
00-071 Warszawa

 

 

 

 

PETYCJA W SPRAWIE OCALENIA  ŚLADÓW OBECNOŚCI FRYDERYKA CHOPINA NA LUBELSZCZYŹNIE.

 

 

 

Jeżeli nie będę miał co jeść, musisz mnie do Poturzyna za pisarka przyjąć, będę tam koło stajni mieszkał, tak dobrze przy Tobie, jak tego roku we dworze...- tymi słowami Fryderyk Chopin zapewniał swojego przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego o wielkiej sympatii jaką darzył jego osobę, jak również malowniczą wioskę na Lubelszczyźnie. Kompozytor gościł w poturzyńskim dworze od 11 do 22 lipca 1830 roku, w tym czasie odwiedził również dwór w Starej Wsi oraz zagrał koncert organowy w małym kościółku w Oszczowie. Zachowały się przekazy dotyczące wielkiego przywiązania kompozytora do urokliwych krajobrazów oraz ludowej muzyki tego regionu. To właśnie tu na Lubelszczyźnie Chopin po raz pierwszy publicznie wykonał dwie części niedawno skomponowanego Koncertu fortepianowego e-moll. Tu również spędził swoje ostatnie wakacje zanim wyjechał na zawsze z kraju. W jego utworach obecna są motywy muzyki ludowej, z którą zetknął się właśnie w Poturzynie.

W całej Polsce odbywają się koncerty, odczyty, imprezy upamiętniające postać kompozytora. Obchodzimy hucznie rok Chopinowski eksponując każdy najdrobniejszy okruch wspomnień. W tym samym czasie na Lubelszczyźnie dochodzi do dewastacji materialnego śladu pobytu Chopina na tych terenach. Dzięki szybkiej interwencji Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Lublinie, oraz dziennikarzy lubelskich: Adama Kulika (Telewizja Lublin) i Czesławy Borowik (Radio Lublin) powstrzymano rozbiórkę zabytkowej wozowni i wystosowano list z prośbą o wpisanie obiektu do Rejestru Zabytków. Nie chodzi o to, żeby szukać winnych zaistniałej sytuacji. Zależy nam na działaniach, które mogą coś zmienić. Wśród mieszkańców Poturzyna są ludzie, którzy chcą pielęgnować Chopinowską historię. Należy zrobić wszystko, aby tę inicjatywę wesprzeć. Pomoc w ocaleniu tych miejsc winna być obowiązkiem. To nie jest tylko sprawa mieszkańców popegerowskich terenów, którzy borykają się z wieloma innymi problemami. Ocalenie historii i zabytków związanych z postacią największego polskiego kompozytora jest sprawą nas wszystkich. Chcemy wyraźnie wyartykułować swój sprzeciw, nie zgadzamy się na niepamięć o lubelskich śladach Fryderyka Chopina. Miejsca pobytu kompozytora niszczeją, a przecież mogą stać się wizytówką promującą Lubelszczyznę.

 

 

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Oddział w Lublinie – prezes Bernard Nowak

Czesława Borowik- Radio Lublin

Adam Kulik- Telewizja Lublin

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Oddział w Lublinie- wiceprezes Joanna Jawiczuk

 

http://www.petycje.pl/petycja/5465/petycja_w_sprawie_ocalenia__%C5%9Alad%C3%93w_obecno%C5%9Aci_fryderyka_chopina_na_lubelszczy%C5%B9nie..html

 

 

poniedziałek, 07 czerwca 2010
W obronie poturzyńskiej wozowni

Niewiele osób wie, że na Lubelszczyźnie zachowały się materialne ślady pobytu Fryderyka Chopina w tym regionie Polski. Niestety pamięć tych miejsc nie jest należycie chroniona. W dniach od 11 do 22 lipca 1830 roku, młody 20letni wtedy kompozytor gościł u swojego przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego, mieszkając w nieistniejącym już dworze, spacerując po obecnie bardzo zaniedbanym parku. Do kompleksu parkowo-dworskiego należała również stajnia koni cugowych, która zachowała się do dnia dzisiejszego. Ten zabytkowy XIX wieczny budynek nie został jednak wpisany do Rejestru Zabytków, a tym samym nie istniała prawna kuratela chroniąca go przed dewastacją. W pierwszych dniach czerwca obecny właściciel gruntu rozpoczął rozbiórkę poturzyńskiej wozowni. Dzięki interwencji Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Oddziału Lubelskiego między innymi w osobie prezesa Bernarda Nowaka, jak również dziennikarzy lubelskich Czesławy Borowik i Adama Kulika (autora filmu Wizyta w Poturzynie) powstrzymano dewastację. Wystosowano również list z prośbą o wpisanie wozowni do Rejestru Zabytków. Oddział Lubelski Towarzystwa Opieki nad Zabytkami włączył się w pomoc w ratowanie poturzyńskiego zabytku.

czwartek, 11 marca 2010
Zebranie

Jutro, (12.03.2010) zebranie w siedzibie Homo Faber, ul. Krakowskie Przedmieście 39. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 18.

czwartek, 28 stycznia 2010
Zebranie

29 stycznia o godzinie 18 odbędzie się zebranie TOnZu w siedzibie Homo Faber ul. Krakowskie Przedmieście 39. Serdecznie zapraszamy.

wtorek, 08 grudnia 2009
Podsumowanie Zebrania Walnego

W dniu 7 grudnia 2009 r. w siedzibie Oddziału przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie odbyło się Zebranie Walne. Celem Zebrania było przede wszystkim podsumowanie dotychczasowej działalności Oddziału oraz wybory zarządu. Spotkanie odbyło się w obecności przedstawiciela Zarządu Głównego TOnZ, Pana Henryka Komorowskiego, któremu serdecznie dziękujemy za przybycie, wsparcie merytoryczne oraz wszelkie miłe słowa.

Decyzją członków Towarzystwa na prezesa ponownie wybrano Katarzynę Czerlunczakiewicz, zastępcami zostali Joanna Jawiczuk oraz Marcin Markowski. Funkcję skarbnika powtórnie objęła Monika Kowalczyk, sekretarzem zaś mianowano Agnieszkę Szwed. W skład Komisji Rewizyjnej weszli Marta Potapczuk, Michał Pytka oraz Agata Witkowska. Decyzją Zebrania Walnego podjęto także uchwałę odnośnie uzyskania przez Oddział Lubelski osobowości prawnej.

Wszystkim przybyłym członkom oraz gościom serdecznie dziękujemy za obecność. Wyrażamy nadzieję, że wspólnie uda nam się realizować wytyczone cele i plany.

czwartek, 26 listopada 2009
Zebranie Walne

7 grudnia w poniedziałek o godzinie 16 tej, w siedzibie lubelskiego Odziału TOnZ w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie przy ul. Dolnej Panny Marii 3, odbędzie się zebranie walne, na którym wybrany zostanie zarząd naszego odziału. Wszystkich członków prosimy o obecność.

wtorek, 24 listopada 2009
Raport z kwesty 31 X- 2 XI 2009

Podczas kwesty na cmentarzu prawosławnym w dniach 31 X – 2 XI 2009, lubelskiemu oddziałowi TOnZ udało się zebrać prawie 3,5 tysiąca złotych. Powyższa kwota pozwoli na zakończenie rozpoczętych prac zabezpieczająco – konserwatorskich przy nagrobku Iwana Surkowa oraz kompleksową konserwację kolejnego wstępnie już wytypowanego obiektu. Kwesta spotkała się z dużym zainteresowaniem i wsparciem ze strony odwiedzających lubelskie cmentarze. Cieszymy się, że dzięki Państwa hojności i świadomości o dużej potrzebie opieki nad zabytkami możliwa będzie realizacja zaplanowanych przedsięwzięć. Dziękujemy nie tylko za wsparcie finansowe, ale także miłe słowa i aprobatę naszej działalności. Dodaje to sił i utwierdza w przekonaniu, że to co robimy jest cenne dla ratowania lubelskich zabytków.

Poniżej fotorelacja:

poniedziałek, 23 listopada 2009
Zebranie

W najbliższą środę (25.11) w Starej Drukarni przy ul. Grodzkiej 16, o godzinie 17 tej odbedzię się zebranie TOnZu. Wszystich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

czwartek, 22 października 2009
31 X - 2 XI 2009 Kwesta na rzecz ratowania zabytków

poniedziałek, 19 października 2009
Zebranie

26 października o godzinie 18 w Starej Drukarni przy Grodzkiej 16 odbędzie się zebranie TOnZu. Członków jak i sympatyków serdecznie zapraszamy.

 
1 , 2