Blog > Komentarze do wpisu
Petycja- prosimy o wsparcie

Szanowni Państwo

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami bardzo prosi o wsparcie inicjatywy ochrony pamięci i zabytków Poturzyna. Na dole publikujemy treść petycji i link pod którym można składać podpisy.

 

 

Do:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
00-071 Warszawa

 

 

 

 

PETYCJA W SPRAWIE OCALENIA  ŚLADÓW OBECNOŚCI FRYDERYKA CHOPINA NA LUBELSZCZYŹNIE.

 

 

 

Jeżeli nie będę miał co jeść, musisz mnie do Poturzyna za pisarka przyjąć, będę tam koło stajni mieszkał, tak dobrze przy Tobie, jak tego roku we dworze...- tymi słowami Fryderyk Chopin zapewniał swojego przyjaciela Tytusa Woyciechowskiego o wielkiej sympatii jaką darzył jego osobę, jak również malowniczą wioskę na Lubelszczyźnie. Kompozytor gościł w poturzyńskim dworze od 11 do 22 lipca 1830 roku, w tym czasie odwiedził również dwór w Starej Wsi oraz zagrał koncert organowy w małym kościółku w Oszczowie. Zachowały się przekazy dotyczące wielkiego przywiązania kompozytora do urokliwych krajobrazów oraz ludowej muzyki tego regionu. To właśnie tu na Lubelszczyźnie Chopin po raz pierwszy publicznie wykonał dwie części niedawno skomponowanego Koncertu fortepianowego e-moll. Tu również spędził swoje ostatnie wakacje zanim wyjechał na zawsze z kraju. W jego utworach obecna są motywy muzyki ludowej, z którą zetknął się właśnie w Poturzynie.

W całej Polsce odbywają się koncerty, odczyty, imprezy upamiętniające postać kompozytora. Obchodzimy hucznie rok Chopinowski eksponując każdy najdrobniejszy okruch wspomnień. W tym samym czasie na Lubelszczyźnie dochodzi do dewastacji materialnego śladu pobytu Chopina na tych terenach. Dzięki szybkiej interwencji Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Lublinie, oraz dziennikarzy lubelskich: Adama Kulika (Telewizja Lublin) i Czesławy Borowik (Radio Lublin) powstrzymano rozbiórkę zabytkowej wozowni i wystosowano list z prośbą o wpisanie obiektu do Rejestru Zabytków. Nie chodzi o to, żeby szukać winnych zaistniałej sytuacji. Zależy nam na działaniach, które mogą coś zmienić. Wśród mieszkańców Poturzyna są ludzie, którzy chcą pielęgnować Chopinowską historię. Należy zrobić wszystko, aby tę inicjatywę wesprzeć. Pomoc w ocaleniu tych miejsc winna być obowiązkiem. To nie jest tylko sprawa mieszkańców popegerowskich terenów, którzy borykają się z wieloma innymi problemami. Ocalenie historii i zabytków związanych z postacią największego polskiego kompozytora jest sprawą nas wszystkich. Chcemy wyraźnie wyartykułować swój sprzeciw, nie zgadzamy się na niepamięć o lubelskich śladach Fryderyka Chopina. Miejsca pobytu kompozytora niszczeją, a przecież mogą stać się wizytówką promującą Lubelszczyznę.

 

 

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Oddział w Lublinie – prezes Bernard Nowak

Czesława Borowik- Radio Lublin

Adam Kulik- Telewizja Lublin

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Oddział w Lublinie- wiceprezes Joanna Jawiczuk

 

http://www.petycje.pl/petycja/5465/petycja_w_sprawie_ocalenia__%C5%9Alad%C3%93w_obecno%C5%9Aci_fryderyka_chopina_na_lubelszczy%C5%B9nie..html

 

 

wtorek, 08 czerwca 2010, tonzlublin

Polecane wpisy

  • Zebranie

    Jutro, (12.03.2010) zebranie w siedzibie Homo Faber, ul. Krakowskie Przedmieście 39. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 18.

  • Zebranie

    29 stycznia o godzinie 18 odbędzie się zebranie TOnZu w siedzibie Homo Faber ul. Krakowskie Przedmieście 39. Serdecznie zapraszamy.

  • Podsumowanie Zebrania Walnego

    W dniu 7 grudnia 2009 r. w siedzibie Oddziału przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie odbyło się Zebranie Walne. Celem Zebrania było przede wszystkim podsum